Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu üreme çağındaki kadınlarda en sık ortaya ve günden güne artan bir hormon bozukluğudur. Sinir sistemi, hipofiz bezi, yumurtalıklar, böbreküstü bezi ve diğer dokular arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.
Genelde uzun süre yumurtlama olmaması sonrasında oluşmaktadır. Normal kadınların %25 kadarında Polikistik Over farklı şekillerde görülmektedir. Doğum kontrol hapı kullanan kadınların ise %14’ünde rastlanmıştır.Uzun süre yumurtlamanın olmaması kısırlık başta olmak üzere adet düzensizliği, tüylenme artışı, saç dökülmesi ve akne gibi problemlere neden olmaktadır. Ayrıca Rahim kanseri ve muhtemel meme kanseri riskinde artış, Kalp-damar hastalıkları riskinde artış, İnsülin artışı mevcut olan kadınlarda şeker hastalığı riskinde artışı da beraberinde getirmektedir.

Hastaların başvuru sebebi, sıklıkla adet görmeye başladıkları dönemden itibaren başlayan adet düzensizlikleridir. Adet düzensizliği, adet aralarının 35 günden uzun olması veya yılda 10’dan az adet görme şeklindedir.

Bu hastalarda dengeli beslenme yaşam tarzı olmalıdır. Kilo alımı Polikistik Over sendromu belirtilerinin şiddetini artırır ve ileriye dönük sağlık sorunlarının ortaya çıkma riskini artırır. Polikistik Over sendromunda sık sık ara ara beslenilmelidir. Bu açlık krizlerini azaltır, vücut yağlanmasını ortadan kaldırır. Doymuş yağlardan fakir, glisemik indeksi düşük ve yüksek lif içeren diyet önerilmektedir.
Polikistik Over sendromunda tedavinin amacı genelde hamile kalmayı kolaylaştırmak içindir.

Dr. Hakan Özkul’un Polikistik Over ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0 212 580 01 01 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş