Adet Düzensizliği

Adet Düzensizliği

Adet düzensizliği yumurtlama bozukluğunun göstergesidir. Yumurtlama bozukluğu da gebeliğe engel bir durumdur. Ancak yumurtlama bozuklukları da, adet düzensizlikleri de tedavi edilebilir sorunlardır.
ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDEN KAYNAKLANIR?
Kadınlarda adet kanamalarının düzenli olarak gerçekleşmesi bir anlamda düzenli olarak yumurtlamanın meydana geldiğine de işarettir. Bu sebeple adet düzensizliklerinde de yumurtlama bozuklukları olduğu düşünülebilmektedir. Adet kanamalarındaki düzensizliklerin temel sebepleri üreme organların yapısındaki bozukluklar ve hormonlardan kaynaklanan sorunlardır.
MİYOM, POLİP VE KİSTLER..
Kadında adet kanamalarını gerçekleştiren ve kontrol altında tutan etken, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan hormonlardır. Rahimden kaynaklı miyom, polip, kist gibi oluşumlar ve doğum kontrolü için bir süre kullanılmış olan spiraller kadında adet düzensizliğine yol açar. Bunlarla beraber yumurtalık hormonlarındaki bozukluklar, kullanılan doğum kontrol ilaçları ve tiroid bezindeki hormon bozuklukları da kadının adet kanamalarında düzensizliğe sebebiyet verir.4 GÜNDEN AZ, 7 GÜNDEN FAZLA SÜRMEMELİDİR
Ergenlik ve menopoz dönemlerindeki kadınlarda normal şartlar altında 21-35 gün arasında bir kez 4-5 gün süren adet kanamasının meydana gelmesi gerekir. Kadının biyolojik, fizyolojik ve ruhsal farklılık ve özelliklerine göre iki adet arası 21 günden az, 35 günden fazla olmamak kaydıyla ve her ay aynı zaman aralığında olmak kaydıyla gerçekleşen kanamaların düzenli olduğu söylenebilir. Bunun yanında sağlıklı, normal adet kanamaları 4 günden az, 7 günden fazla sürmemelidir.ADET DÜZENSİZLİĞİ KISIRLIĞA NEDEN OLUR
Adet kanamalarının 21 günden daha sık aralıklarla ve normalden daha yoğun olarak yaşanması; kadında kansızlık, halsizlik ve kilo kaybı gibi sorunlara neden olabilmektedir. Buna keza iki adet arasında 35 günden daha uzun süre olması ve kanamalarının 4 günden kısa sürmesi, az miktarda kanama olması da kadında şişkinlik, ödem, hızlı kilo artışı gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bunun yanında ve bunlardan daha önemlisi de adet kanaması düzensiz olan kadınlarda bu olaya sebep olan soruna bağlı olarak kısırlık problemleri gözlenebilmektedir.

Dr. Hakan Özkul’un Adet Düzensizliği ile ilgili tavsiyeleri hakkında merak ettiklerinizi sormak, kendisinden randevu talebinde bulunmak için 0 212 580 01 01 numaralı telefonu arayabilir veya sitemizde ki formu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş